Python – najpopularniejszy język programowania

Programiści w 2022 roku muszą cechować się nie tylko kreatywnością i znajomością podstawowych języków. Coraz częściej wymaga się od nich umiejętności posługiwania się co najmniej kilkoma językami zaawansowanymi, z których najpopularniejszym jest Python.

Czym jest Python?

Dla osób interesujących się programowaniem lub pracujących w tej branży nie ma w tym nic dziwnego, że Python to obecnie najważniejszy język programowania. Z roku na rok jego znaczenie i zastosowanie wzrasta i już dawno przekroczyło oczekiwania jego twórcy – Guido van Rossum’a. Ze względu na to, że jest to obecnie najpopularniejszy język, posiada ogromny zasób bibliotek, takich jak Panda, NumPy czy Scikit-Learn.

Obecnie Python to główny język dla około 80% programistów. Z tego względu wielu specjalistów i pracowników branży IT uznaje go za język przyszłości, który przez wiele lat będzie dominował w programowaniu. Jednak dlaczego jest on tak często wybierany?

Zalety Pythona

Przede wszystkim Python ceniony jest za swoje szerokie zastosowanie. Umożliwia on uczenie maszynowe czy programowanie gier, które rozwija się szczególnie prężnie w ostatnich latach. Oprócz tego jest nieskończenie wiele innych zastosowań tego języka. Dodatkowo jest on uznawany za względnie prosty do nauki, a zarazem bardzo skuteczny. Posiada rozbudowaną sieć bibliotek i frameworków, dzięki czemu bardzo szybko się rozwija i jest popularny wśród programistów na całym świecie. Python to jednak przede wszystkim język uniwersalny, którego składnia cechuje się zwięzłością i przejrzystością, dzięki czemu jego popularność bije na głowę języki takie jak Java, JavaScript, C czy C+.