10 najlepszych smartfonów pierwszego półrocza 2022 – ranking!

Od początku 2022 roku na rynku pojawiło się kilka naprawdę interesujących smartfonów. Dotyczy to zarówno flagowych modeli, jak i bardziej budżetowych urządzeń. Coraz więcej do zaoferowania mają także smartfony składane.

Spis treści:

  1.   Najlepsze smartfony w rozsądnej cenie
  2.   Motorola Moto G52 – najlepszy smartfon do 1000 złotych
  3.   Najlepsze smartfony do 1500 zł? Xiaomi Redmi Note 10S
  4.   realme GT Neo 2 – najlepszy smartfon do 2000 zł pierwszej połowy 2022 roku
  5.   Flagowce od pretendentów
  6.   Składane smartfony w natarciu
  7.   Giganci trzymają się dobrze

Powrót składanych telefonów był chyba najgłośniejszym wydarzeniem pierwszej połowy 2022 roku. Młodsi użytkownicy poznają możliwości większych ekranów, a starsi z sentymentem wspominają czasy telefonów komórkowych z klapką. W naszym rankingu umieściliśmy również kilka ciekawych, budżetowych modeli do 1000, 1500 i 2000 zł.

Najlepsze smartfony w rozsądnej cenie

Chociaż różnice w wydajności i jakości między tzw. flagowcami a smartfonami za mniej niż 2000 zł nadal są wyraźnie zauważalne, nie ma między nimi takiej przepaści, jak jeszcze dziesięć lat temu. Spora w tym zasługa chińskich producentów, którzy w atrakcyjnej cenie oferują modele z bardzo dobrymi podzespołami. Trudno się więc dziwić, że takie marki jak Xiaomi, OPPO czy realme cieszą się ogromną popularnością. W odpowiedzi na tak duży popyt producenci przygotowali w minionym półroczu kilka naprawdę ciekawych smartfonów.

Motorola Moto G52 – najlepszy smartfon do 1000 złotych

Chociaż rynek tanich smartfonów od kilku lat opanowali Chińczycy, najciekawszy smartfon za mniej niż 1000 zł wyprodukowano w USA. Motorola Moto G52 to prawdziwa gratka dla użytkowników, którzy często wykorzystują smartfon do rozrywki, np. oglądania filmów czy grania. G52 posiada przestronny ekran OLED 6,6 cala, zapewniający bardzo dobrą jakość obrazu. Względem poprzedniej generacji wydatnie poprawiła się też jakość aparatu.

Najlepsze smartfony do 1500 zł? Xiaomi Redmi Note 10S

Fakt coraz mniejszych różnic między budżetowymi smartfonami i flagowcami najlepiej udowadnia Xiaomi Redmi Note 10S. Za mniej niż 1500 zł możemy mieć telefon, który umożliwia nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K! Za płynne działanie podczas kręcenia i późniejszej obróbki odpowiada niezły, ośmiordzeniowy procesor MediaTek Helio G95 i 6 GB RAM-u.

Realme GT Neo 2 – najlepszy smartfon do 2000 zł pierwszej połowy 2022 roku

Smartfony od realme stają cię coraz bardziej rozpoznawalne. Marka szybko gromadzi wokół siebie użytkowników, którzy szukają optymalnych parametrów w najlepszej cenie. realme GT Neo 2 to tegoroczna propozycja, która nie tylko odpowiada obecnym wymaganiom, ale spogląda także w przyszłość. Bez wątpienia to jeden z najlepszych budżetowych smartfonów, które obsługują sieć 5G. Ponadto warto zwrócić uwagę na aparaty, korzystające z matryc Samsunga, w tym obiektyw ultraszerokokątny oraz makro.

Flagowce od pretendentów

Dominacja Samsunga i Apple wśród najlepiej wyposażonych smartfonów wciąż jest niepodważalna. Niemniej pozostali producenci nie ustają w wysiłkach, żeby zainteresować użytkowników swoimi najlepszymi modelami. Przykładem może być tegoroczna premiera OnePlus 10 Pro 5G. W przypadku tego smartfona widać dążenie do poziomu, jaki osiągnął iPhone. Mamy zatem bardziej zaawansowaną funkcję rozpoznawania twarzy oraz bardzo dobry aparat do selfie, który odgrywa coraz większą rolę w dobie wiedorozmów. Dodatkowo przestronny wyświetlacz AMOLED zapewnia obraz na najwyższym poziomie.

Innowacyjny procesor Snapdragon ósmej generacji znajdziemy w Xiaomi 12 5G. Tak wydajne podzespoły mają zapewnić nie tylko płynną pracę z siecią 5G, ale również znakomite osiągi podczas uruchamiania nawet najbardziej wymagających aplikacji. Uwagę w Xiaomi 12 5G przykuwa również efektywna matryca w obiektywach, dzięki której można robić dobrej jakości zdjęcia nawet przy słabym oświetleniu.

Grono chińskich pretendentów uzupełnia Huawei P50 Pro. W tym modelu producenci postawili wyróżnić się w sferze nagrywania filmów i robienia zdjęć. W tym gronie to z pewnością smartfon z najlepszym aparatem, gdyż z tyłu znajdziemy aparat główny 50 Mpix, aparat monochromatyczny 40 Mpix, aparatu 13 Mpix z obiektywem ultraszerokokątnym oraz 64 Mpix z teleobiektywem. Wybór i możliwości zaawansowanych ustawień są imponujące.

Składane smartfony w natarciu

Jeśli mielibyśmy wskazać jeden tegoroczny trend na rynku smartfonów, bez wątpienia wybór padłby na składane smartfony. Samsung swoją kolekcję zaprezentował już wcześniej, ale dopiero teraz mamy do wyboru tak liczne grono naprawdę dobrych rozkładanych telefonów. Najnowsza propozycja to oczywiście Samsung Galaxy Z Fold4 5G. Już poprzednia generacja zbierała pozytywne recenzje, tymczasem Fold4 jest ponad połowę bardziej wydajny od trójki. Ciekawym dodatkiem jest lepsza szczelność smartfona, który teraz spełnia wymogi normy IPX8, co czyni go jeszcze bardziej uniwersalnym.

Na rynku składanych smartfonów swoich sił postanowił spróbować także Huawei. Efektem prac inżynierów jest poręczny i niezwykle efektowny Huawei P50 Pocket. Kieszonkowa wersja zachwyca nie tylko swoim wyglądem – jest nie tylko błyszcząca i designerska, ale też solidnie wyposażona. Procesor, pamięć i obiektywy nie odbiegają od większości flagowców. Mały minus jedynie za brak modułu 5G.

Giganci trzymają się dobrze

Okresem, w którym użytkownicy najmocniej przeżywają premiery nowych flagowców, jest zazwyczaj jesień. Wtedy chociażby nową generację smartfonów ogłasza m.in. Apple. Z tego względu nie uwzględniliśmy iPhone’a 13 w naszym rankingu. Giganta z Cupertino nie mogło jednak zabraknąć, dlatego chcemy zwrócić uwagę na ciekawą propozycję z wiosny, czyli trzecią generację iPhone’a SE. Najmniejszy z iPhone’ów został wyposażony w moduł 5G i podkręcone podzespoły. Do tego jest stosunkowo tani, więc to ciekawa alternatywa dla iPhone’a 13.

Na początku roku pojawił się również Samsung Galaxy S22 5G. Najmocniejszy smartfon od japońskiego producenta przez pierwsze pół roku zbiera bardzo dobre recenzje i śmiało można go uznawać za najlepszy smartfon pierwszego półrocza 2022 roku. Ten sprzęt jest dobry pod każdym względem, dlatego to właśnie Samsung Galaxy S22 5G zwieńcza nasze zestawienie.